windows-linux.cz Přechod z Windows na Linux

Můj přechod na Kubuntu 8.04 Hardy Heron

Vydání nové verze Kubuntu mě nemohlo nechat chladným, a tak dnes nebudu psát o tom, jak začínat s Linuxem, ale o svých prvních zkušenostech s novým Kubuntu 8.04 Hardy Heron. Upgrade z předchozí verze Gutsy Gibbon proběhl vcelku hladce, v nové verzi na mě však čekalo několik překvapení.

Příliš nový Firefox

Jestli jsem něco nečekal, tak to, že se v aktuální stabilní verzi Kubuntu objeví firefox 3.0 ve verzi beta5. Na druhou stranu Ubuntu, které má s Kubuntu společné repositáře, vyšlo ve verzi  LTS. Tato písmena jsou zkratkou pro Long Term Support a značí, že Ubuntu vyšlo ve verzi s mimořádně dlouhou podporou 5 let. Nakonec je tedy logické, že vývojáři se během této doby nechtějí zabývat bezpečnostními aktualizacemi Firefoxu 2, kterého má v blízké době nahradit jeho novější kolega.

Balíček firefox závisí na balíčku firefox-3.0. Upgrade na novou verzi Kubuntu tedy způsobil odinstalování dvojkové verze a nainstalování trojkové bety. Ta je už velmi stabilní, a tak s ní většina lidí nebude mít žádné problémy. Mně však hned při prvním spuštění bylo jasné, že si spolu moc rozumět nebudeme. Využívám několik rozšíření (Google toolbar, lištičku Seznamu, …) a ty mi hned při startu daly najevo, že s tak novým firefoxem nechtějí mít nic společného. Další, byť nepatrnou, ale přece jen vadou na kráse, je pouze anglická verze.

Beta verze nového firefoxu se zkrátka na mém počítači dlouho neohřála. Balíčky firefox a firefox-3.0 jsem odinstaloval, a místo nich nainstaloval firefox-2. Po spuštění nastartoval včetně všech rozšíření a díky balíčku mozilla-firefox-locale-cs-cz v češtině.

Nová zařízení DVD mechanik.

Na Kubuntu Hardy Heron jsem z minulé verze Gutsy Gibbon upgradoval přesně podle návodu uvedeného na domovských stránkách. Až na výše zmíněný firefox jsem si pochvaloval, jak vše krásně šlape, ale jen do doby, než jsem si chtěl přehrát DVD. Vyskočilo mi dialogové okno, že se přehrání nezdařilo, že tento problém je pravděpodobně způsoben nepřítomností knihovny libdvdcss2 a že stisknutím tlačítka mi bude doinstalována. Zkontroloval jsem, že uvedená knihovna je nainstalována, přesto jsem uvedený dialog potvrdil a libdvdcss2 nechal přeinstalovat. Jak jsem očekával, nic se nevyřešilo a DVD stále nebylo možné přehrát. Více mi napověděl až další pokus, kdy jsem z příkazové řádky spustil mplayer a dostal chybovou hlášku "Couldn't open DVD device: /dev/hdd". Mrknul jsem se do adresáře /dev a s velkým překvapením zjistil, že žádné zařízení hdd se tam nenachází. Přitom DVD mechaniku mám připojenou na IDE řadiči jako sekundární slave jednotku a té až dosud vždy odpovídalo zařízení /dev/hdd. Po chvilce bádání jsem zjistil, že nově svoji DVD mechaniku naleznu jako /dev/scd1, upravil jsem příslušná nastavení v mplayeru, xine a kopete a znovu mohl začít vesele sledovat DVD.

Odinstalovaný DHCP server

Další překvapení čekalo mě a mé kolegy v naší firmě. Ubuntu je tam nainstalováno na jednom stařičkém počítači a kromě své hlavní funkce SVN serveru funguje také jako DHCP server. Upgrade na Hardy Heron proběhl hladce, vše vypadalo v pohodě, a tak jsem vypnul svůj pracovní notebook a odešel domů. Jaké bylo ale mé překvapení, když jsem druhý den přišel a můj notebook se nemohl připojit do sítě. Zjistil jsem, že nedostal přidělenou IP adresu. Nastavil jsem ji tedy ručně, přihlásil se na Linux a s velkým překvapením zjistil, že daemon dhcpd neběží. Po chvíli jsem zjistil, že nejenže neběží, ale není ani nainstalovaný! Když jsem si pak prohlédl příslušný balíček, vše jsem pochopil. V dřívějších verzích byl DHCP server v balíčku dhcp, nově je v balíčku dhcp3-server. Po jeho nainstalování se vše bez problému rozjelo, konfigurace zůstala z předchozí verze zachovaná. Tak trochu jsem si za tenhle problém mohl sám. Ubuntu totiž při upgrade psalo, že některé balíčky budou odinstalovány. Kdybych si ten seznam před potvrzením pořádně pročetl, nefunkčnost DHCP serveru by mě pak nepřekvapila.

Hardy Heron můžu doporučit

Nyní je to skoro už měsíc, co Kubuntu 8.04 Hardy Heron používám, a tak mohu s klidným svědomím říct, že se povedlo a všem ho doporučit. Popsané komplikace s přehrávání DVD a nefunkčností DHCP serveru můžou nastat jen při přechodu z předchozí verze. Nový Firefox je spíš pozitivní zprávou, protože nekompatibilní rozšíření používá jen malá část uživatelů. Takže pokud jste ještě na tuto verzi nepřešli, hurá do toho!

TOPlist

Přechod z Windows na Linux; copyright © 2008 - 2024 Libor Smékal , zveřejněno 21. 5. 2008
Navštivte také Kytara nebo Online guitar guide.